Zdravotní význam parametrů vody
Železo
Železo je běžnou součástí přírodních vod, ale jeho obsah v pitné vodě se může zvyšovat také korozí potrubí. Od koncentrace 0,3 mg/l může negativně ovlivnit vjemové pocity (svíravá chuť, žlutavá barva, rezavý sediment), barvit prádlo a vyvolávat zákal. Zdravotní riziko v koncentracích železa pod 1,0 mg/l nehrozí. V pitné vodě je železo limitováno mezní hodnotou 0,2 mg/l.
pH vody
pH pitné vody nemá přímý vliv na zdraví. Je však velmi důležitým provozním parametrem, protože ovlivňuje funkci mnoha chemických, fyzikálně-chemických a biologických procesů při úpravě vody. Má vliv na korozivitu vody a účinnost dezinfekce. V pitné vodě je pH uváděno v rozmezí mezních hodnot 6,5-9,5. Nižší hodnoty bývají typické pro měkké a málo mineralizované vody. Vyšší hodnoty pH mohou být výsledkem přírodních nebo umělých způsobů ztvrzování vody.
Dusičnany
Dusičnany jsou v množství jednotek mg/l přirozenou součástí přírodních vod, jejich obsah však bývá zvýšen v důsledku lidské činnosti (nejčastěji hnojení půd dusíkatými hnojivy). Jejich nebezpečí spočívá v tom, že se v zažívacím traktu redukují na toxické dusitany. Ty v žaludku reagují se sekundárními aminy v potravě za vzniku tzv. N-nitroso sloučenin, které jsou podezřívány z karcinogenního účinku. Dále reagují v krvi s hemoglobinem za vzniku methemoglobinu, který není schopen přenášet kyslík, čímž vzniká riziko vnitřního dušení, kterému jsou vystaveni především kojenci do tří měsíců věku, ale i někteří nemocní dospělí. V pitné vodě jsou dusičnany limitovány nejvyšší mezní hodnotou 50 mg/l, pro kojence se doporučuje hodnota do 15 mg/l. Obsah Dusičnanů ve Dvoře Králové nad Labem je průměrně kolem 16-17 mg/l. V oblasti zásobené z prameniště Jánská studánka a Žireč se dokonce pohybuje pod 10 mg/l a splňuje tak v tomto ukazateli i hodnotu pro kojeneckou vodu – 10 mg/l.