Cena za vodné a stočné bude ve Dvoře Králové nad Labem nově činit 83,83 Kč

Zastupitelé města Dvůr Králové nad Labem schválili na svém prosincovém zasedání plán financování a obnovy vodovodů a kanalizací a zároveň stanovení ceny vodného a stočného pro rok 2019. Od 1. ledna 2019 tak odběratelé za kubík odebrané a vypuštěné vody zaplatí o zhruba 5 % více než dosud – 83,83 Kč včetně DPH.

Dvůr Králové nad Labem – Zastupitelé města Dvůr Králové nad Labem schválili na svém prosincovém zasedání plán financování a obnovy vodovodů a kanalizací a zároveň stanovení ceny vodného a stočného pro rok 2019.

Od 1. ledna 2019 tak odběratelé za kubík odebrané a vypuštěné vody zaplatí o zhruba 5 % více než dosud – 83,83 Kč včetně DPH. Vodné bude nově činit 35,36 Kč včetně DPH a stočné 48,47 Kč včetně DPH. Oproti stávající ceně jde v položce vodného o navýšení o 0,55 Kč a v položce stočného o 3,43 Kč.

Důvodem zdražení vodného a stočného jsou především chystané významné investice do oprav rozsáhlé vodovodní a kanalizační sítě, která je i přes množství již uskutečněných investičních akcí stále ve špatném stavu. „Jen v roce 2019 plánuje město prostřednictvím společnosti Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem vydat podle schváleného plánu na obnovu vodovodů a kanalizací částku 15,85 mil. Kč, z toho na vodovody 4,13 mil. Kč a na kanalizaci 11,72 mil. Kč. Tato částka zahrnuje obnovu v ulicích Krkonošská, Čelakovského a sanaci kanalizace nevýkopovou technikou v Luční ulici. Do roku 2028 by se mělo do obnovy sítí investovat dohromady 183,51 mil. Kč,“ vysvětlil starosta Jan Jarolím a dodal: „Výše vodného a stočného sice nemá přímý vliv na rozpočet města, ale má vliv na nájemné za vodohospodářskou infrastrukturu, které nám měsíčně platí provozovatel, společnost Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem, s. r. o.“ MěVaK tak za rok 2019 zaplatí za pronájem vodovodní a kanalizační sítě 15 mil. Kč bez DPH (17,25 mil. Kč včetně DPH) namísto stávajících 12,4 mil. Kč.

Naposledy byla cena vodného a stočného ve Dvoře Králové nad Labem zvýšena v roce 2016, kdy byla cena za kubík vody stanovena na 79,85 Kč včetně DPH. A pro doplnění: průměrná cena vodného a stočného v České republice za rok 2018 činila 85 Kč.

 

Mgr. Ing. Miroslava Kameníková 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti